YouTube kalite ayarlarında şaşırtan değişiklik!

  • admin
  • Mayıs 17, 2020
  • 0

Corona virüs pandemisi hasebiyle hanede kaldığımız şu günlerde YouTube, en çok kullandığımız platformlardan birisi. Bir hayli içerik üreticisinin de oldukça çok içerik ürettiği bu dönemde YouTube’dan şaşırtan tek farklık geldi. YouTube HD seçenekleri değişti!

YouTube 720p seçeneği HD olarak sayılmıyor!

720p normalde HD çözünürlük kavramının yarısı mananına gelse de, HD kalite olarak onay ediliyordu. Corona virüs hasebiyle oldukça kullandığımız platformlardan biri var olan YouTube da bu kavramı HD kalite ayarları içinde barındırıyordu.

Geçtiğimiz günlerde isabetli sızıntılarıyla tanınan ani çok değişik Twitter kullanıcısı, YouTube’un HD seçeneklerinde değişikliğe gideceğini bildirmişti. bu erken ise YouTube tertemiz HD seçeneklerini düzen ederek yayına aldı. Artık YouTube 720p kalite seçeneğini HD olarak algılamayacak.

YouTube 720p seçeneği HD sayılmıyor! - ShiftDelete.Net(1)

Birçok kişi bu kararı doğru ve yerinde bulsa da, bu durum amatör içerik üreticilerini zorlayacak benzeri duruyor. Video kaliteleri ile alakalı 1080p seçeneğinin dahi tatmin etmeyeceği dönemlere geldiğimiz de bu kararla doğrulandı. YouTube 720p seçeneği HD ibaresi de bu erken itibariyle kaldırıldı.

Ekran çözünürlükleri?

Günümüzde HD kavramı da değişkenlik göstermeye başladı. Aslında bu çözünürlüklerin ve HD kavramının net mananını da bilmiyoruz. Hayatımıza High Definition, Başka bir deyişle çok Çözünürlük isimiyle giren 1280 x 720 değeri hali hazırda popülerliğini korusa da artık bu çözünürlük HD içinde yer almamaya başladı.

YouTube 720p seçeneği HD sayılmıyor! - ShiftDelete.Net(2)

Eskiden Full HD olarak adlandırdığımız 1920 x 1080 çözünürlük HD olarak nitelendirilmeye başlarken, 720p diyebileceğimiz çözünürlük ise HD niteliğini yitirdi. YouTube 720p seçeneğindeki HD ibaresi de bugünden bu yana tarihe karıştı. Yukarıdaki görselden de bütün çözünürlükleri ve isimlerini görebilirsiniz.

YouTube 720pYouTube 720p HDYouTube 720p seçeneğiYouTube 720p seçeneği HD

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir