• Anasayfa
  • >
  • Uzay
  • >
  • Yüksek hızlı internet çalışmalarında “güneşlik” önlemi!

Yüksek hızlı internet çalışmalarında “güneşlik” önlemi!

  • admin
  • Haziran 4, 2020
  • 0

Falcon 9’un NASA astronotlarını başarılı tek şekilde Uluslararası feza İstasyonu’na taşımasının derhal peşinden tek hafta dahi geçmedi ki, SpaceX 60 tertemiz Starlink uydusunu yörüngeye geçtiğimiz gece yerleştirmeyi başardı. SpaceX tertemiz Starlink uyduları, diğerlerinden tek özelliğiyle ayrılıyor.

Görevin tamamlanmasının derhal peşinden yörüngede dolaşan uydu sayısı 480’e çıktı ama bu tekrar de SpaceX’e verilen 12 bin uydu izninin yanında oldukça minik tek sayı. Starlink projesinin nihayet amacıysa dünyanın her köşesine kesintisiz interneti  yörüngedeki uydular aracılığıyla sağlayabilmek.

SpaceX Starlink uyduları amaciyla parlaklık ayarı yapacak

SpaceX tek müddettir gök bilimcilerle çalışarak uyduların gökte çok parlak görüldüğünden yana var olan şikayetleri değerlendiriyor ve bu Vaziyetin hemide feza araştırmalarını menfi etkilemesinin ayni vakitte da ziya kirliliğine yollar açmasının önüne geçmeyi planlıyordu. Uydular dahada evvel Türkiye üzerinde de defaatle görülmüştü.

SpaceX Starlink uyduları amaciyla parlaklık ayarı yapacak

Yeni uydular bu sefer bu sorunlara yanıtlar şekilde tertemiz tek sistemle yörüngeye fırlatıldı. Kesintisiz web uyduları bu sefer tek güneşlik taşıyor. böylelikle Güneş’ten gelen ışınları toplayıp yeryüzüne yansıtılmasının önüne geçerek uyduların semanda dahada az parlak görülmesi hedefliyor. tertemiz sistemin başarılı olması seklinde SpaceX güneşlik üzerindeki çalışmalarını sürdürecek ve asgari şekilde görünür olmaları amaciyla çalışacak.

Üstelik fırlatılma Falcon 9’un evvel uçuşunun onuncu yıldönümünde gerçekleşti. sema koşulları başta kuşkulu görünse de ülkemiz saatiyle erken dört buçukta görevini başarıyla tamamlayan Falcon 9, SpaceX’in Atlas Okyanusu’ndaki üssüne iniş yaptı. İnişten takriben yirmi dakika ardindan da Starlink uyduları İstanbul üzerinden bariz tek şekilde görülebildi.

Starlink uyduları ülkemiz üzerinden de geçiyor mu?

Siz de uyduları nasıl göreceğinizi heyecan ediyorsanız, Findstarlink adli site ile konumunuzdan uyduların ne vakit ve ne civarindan süre süresince geçeceğini öğrenebilirsiniz.

9elonFalconmuskspacexstarlinkuydu

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir